محتوای سودمند، مشتری وفادار می سازد

قیمت رقابتی، کیفیت عالی محصول، دسترسی آسان و خدمات عالی. هدف اکثر کسب و کارها ارائه این مزیت ها و مزیت هایی ازین دست به مشتری است. اگرچه این مزایا شما را در جذب مشتری کمک می کند، آیا از آنها مشتریانی وفادار به شما و برندتان می سازد؟

در فضای رقابتی امروز ارائه مزایای فوق شرط لازم برای داشتن مشتری وفادار است اما کافی نیست. چون برای ایجاد وفاداری در مشتری باید رابطه خود را از حالتی یک سویه به یک همکاری دوسویه سوق دهیم.

 

اما منظور ما از همکاری دوسویه چیست؟

 

رویکرد همکاری دو سویه یعنی شما به جای انجام یک معامله صرف، فهمی مشترک را پی ریزی کنید. شما دیگر فقط فروشنده کیفیت، قیمت یا خدمت نیستید، بلکه فراتر رفته و به بخشی از سناریوی برد مشتری تبدیل می شوید.

 

نکته ظریف این جاست که شما از طریق ارائه یک راه حل جامع و بی نظیر که به برد مشتری منجر می شود، وفاداری نیرومندی میان خود و مشتریانتان ایجاد خواهید کرد.

 

به جای قیمت خوب، کیفیت بالا و دیگر ویژگی های محصول، کمک می کنید مشتری از منافعی بهره مند شود که به برد او منجر می شود. مثلا در مورد یک مشتری که خود تولیدکننده محصول است، راه حل شما می تواند منجر به بهره وری بهتر، توان و سرعت بالاتر، هزینه های کمتر انبارداری و تولید محصولات خلاقانه تر شود.

 

چیزی به مشتری منتقل کنید که شما را به جزئی غیر قابل انکار از موفقیت او بدل کند و تنها در این صورت است که واکنشی به نام وفاداری حقیقی از سوی مشتری خود دریافت میکنید.

 

چهار پی(۴P) معروف در فرآیند بازاریابی را به خاطر بیاورید: محصول(Product)، قیمت(Price)، ترویج(Promotion) و مکان(Place). این چهار عامل گرچه قادرند چارچوبی موثر برای فعالیت های بازاریابی شما به ارمغان آورند اما دیگر برای ایجاد، توسعه و حفظ رابطه طولانی با مشتری کافی نیستند.

 

مشتری شما معنای بهره وری، سرعت  بالا، هزینه انبارداری کمتر، محصولات خلاقانه تر و … را بهتر درک می کند؛ به مشتری خود منفعتی بدهید که شفاف و بی واسطه درکش می کند. این نکته ای است که بسیاری از سازمان ها در بازاریابی خود نادیده می گیرند.

یک بار دیگر این قسمت را بخوانید:

چیزی که به مشتری منتقل می کنید شما را به بخش انکار ناپذیری از موفقیت او بدل می کند.

 

اما چگونه به یک راه حل انکار ناپذیر برای مشتری خود بدل شوید؟ و چگونه در طول یک بازه زمانی طولانی شریک و همراه مشتری خود باشید؟

 

هدفتان را تنها بر فروش متمرکز نکنید؛ از هر راه ممکن به مشتری کمک کنید تا برنده باشد؛ و در راستای همین هدف، محتوایی سودمند برایش فراهم کنید. محتوایی که ابزارهای لازم برای موفقیت را در اختیارش بگذارد.

 

و باید این محتوا را از راه های مختلف و به هر روشی که برای مشتری قابل درک و هضم باشد به او منتقل کنید.

 

منظور ما از محتوای سودمند، محتوایی است که حاصل درک بسیار عمیق از چالشی باشد که مشتری با آن روبرو است. به بیان دیگر، اطلاعاتی به مشتری منتقل شود که او را در فائق آمدن چالش هایش کمک کند.

 

البته مقصود این نیست که سرمایه گذاری کلانی (مشابه آن چه شرکت های بزرگ صرف تحقیق و توسعه خود می کنند) باید معطوف به این ماجرا شود. شما می توانید تنها با به کار گرفتن افرادی که قادر به تولید محتوایی با ارزش و مرتبط با محصول یا خدمات شما هستند، محتوایی ایجاد کنید که به برد حقیقی مشتری منجر گردد؛ و این چیزی بزرگتر و فراتر از بازاریابی صرف است.

 

اگر به عنوان یک کسب و کار، بتوانید سناریوی مشتری برنده را در قلب برنامه بازاریابی خود بگنجانید، می توانید تفاوت فاحشی را که این رویکرد در نتیجه ایجاد می کند، حس کنید. پیام هایی را که از هر طریق و با هر رسانه ای(بروشور، کاتالوگ، وب سایت، تبلیغات چاپی و …) از شما منتشر می شود بازنگری کنید. و سناریوی مشتری برنده را در دل آن بگنجانید!

 

مقاله های مفید، کتاب الکترونیکی و برگزاری رویدادهایی نظیر کنفرانسهای موضوعی، به مشتریان و مخاطبان بالقوه شما ابزار مورد نیاز برای برد را خواهد داد.

 

هرچه زودتر مسیر بازاریابی خود را به سمت تولید محتوای سودمند تغییر دهید، انتهای این مسیر وفاداری مشتریان به شما و محصولتان خواهد بود.

بدون نظر

15

نظر شما چیست

9 − 9 =