معجزه محتوا – قسمت اول “کوکا کولا: خنک بخوانید!”

ازین پس در سلسله مقاله هایی که عنوان معجزه محتوا بر پیشانی خود دارند، قصد داریم نمونه های موفق و عملی بازاریابی محتوا در دنیا را به شما معرفی کنیم. شرکت هایی که زودتر از همقطاران در صنعت خود متوجه تغییر فضای بازاریابی شده اند، محتوا را قوی ترین ابزار برای همسو شدن با این تغییر یافتند و آن را به خوبی اجرا کردند.

 

اما شاید هیچ وقت فکر نمی کردیم که برای معرفی نمونه های موفق بازاریابی محتوا از کوکا کولا شروع کنیم. پس ذهنمان این پندار بود که اولین مقاله های معجزه محتوا باید متعلق به شرکت هایی باشد که محصولی هم خانواده با محتوا (نرم افزار، آموزش، رسانه و …) دارند یا مشتریانشان کسب و کارهای دیگر است (B2B) و یا در حوزه خدمات فعالیت کند.

 

اما چه کنیم که یک شرکت تولیدکننده نوشابه برای مصرف کننده نهایی(B2C) در دنیا وجود دارد که بهترین نمونه از آن چیزی است که بازاریابی محتوا می نامندش! پس اولین موردکاوی (case study) خود را بی هیچ شک و شبهه ای اختصاص می دهیم به …………………..

 

کوکا کولا، جوانی با ۱۳۰ سال سن!
ظاهرا ترکیب کوکایین(برگ گیاه کوکا) و عصاره کافئین (از هسته گیاه کولا) چنان لذتی را به مشتریان داده که دستفروشی جناب پمبرتون در آتلانتای آمریکا امروز به دم و دستگاهی عظیم با ارزشی بیش از ۸۴ میلیارد دلار تبدیل شده است. (نگران کوکایین درون نوشابه نباشید چون در سال ۱۹۰۵ کوکایین برای همیشه از ترکیب آن کنار گذاشته شد)

 

اما چگونه است در زمانی بیش از یک قرن که بسیاری کسب و کار ها آمده اند و رفته اند، کوکا کولا مانده است و کماکان رشد میکند؟ راز جوانی و پویایی این برند محبوب چیست؟

 

اگرچه محصول جذاب و پرمخاطب، داشتن حق اختراع، تولید با کیفیت و نوآور از دلایل این ماندگاری طولانی است، اما بی شک تبلیغات و بازاریابی بخش مهمی از ترکیبات اکسیر جوانی کوکا کولا است. این شرکت عظیم دهه های متمادی از بزرگترین پیشگامان تبلیغات و نوآوران بازاریابی بوده است. امروز کمتر دوره ای و کمیاب کتابی در حوزه بازاریابی و تبلیغات است که در دل خود مثالی از فعالیت های کوکاکولا جای نداده باشد.

 

 

بی شک تبلیغات و بازاریابی بخش مهمی از ترکیبات اکسیر جوانی کوکا کولا است.

 

“محتوا ۲۰۲۰”
این یک شعار تبلیغاتی یا نام محصولی از  کارمـــا نیست. ماموریت شرکت کوکا کولا است. مسیر و مقصد بازاریابی کوکاکولا تا سال ۲۰۲۰ است. برنامه ای که همین حالا توسط این شرکت در حال اجراست. داستان جالب تر می شود اگر بدانیم کوکاکولا در سال ۲۰۱۳ تبلیغات چاپی خود را نصف کرده است و قصد دارد تا پایان ۲۰۱۵ به صورت کامل آن را از دایره تبلیغات خود حذف کند.

این گونه است که غولی مثل کوکا کولا وقتی بازاریابی محتوا را می سنجد و آن را اثرگذار میبیند، درنگ را جایز نمی داند. بلکه دورنماهایی چنین جسورانه و بدیع ترسیم می کند و تمام توان خود را برای تحقق آن دورنما متمرکز می کند.

غولی مثل کوکا کولا وقتی بازاریابی محتوا را می سنجد و آن را اثرگذار میبیند، درنگ را جایز نمی داند. بلکه دورنماهایی چنین جسورانه و بدیع ترسیم می کند و تمام توان خود را برای تحقق آن دورنما متمرکز می کند.

این مقدمه را آوردیم تا شما هم متقاعد شوید مورد کوکاکولا ارزش آن را دارد که چند مقاله از سلسله مقاله های معجزه محتوا را به بررسی آن اختصاص دهیم.

 

این بخش را با نقل قولی از آقای میلدن هال، معاون استراتژی تبلیغات جهانی و برتری خلاقانه (تعجب نکنید! بله. این یک سمت در کوکاکولا است) به پایان می بریم:
سازندگان تبلیغات، برای ایجاد یک درگیری بی وقفه و تازه هر روز به مقدار بیشتری از محتوا نیاز خواهند داشت. اگر می خواهید در گوشه و کنار دنیا موفق باشید باید در کانون تفکر خود ایده هایی فربه و بارور داشته باشید.

 

با ما باشید تا در ادامه ببینید چگونه کوکاکولا در کنار نوشابه های خود، محتوایی دلچسب و گوارا هم برای مشتریانش تدارک می بیند.

بدون نظر

22

نظر شما چیست

چهار × یک =