۴E – چهار هدف تازه در سیبل بازاریابی

اگر حتی دوره ای مختصر در مبانی بازاریابی گذرانده باشید یا کتابی درباره آن خوانده باشید حتما از ۴P شنیده یا خوانده اید. این چهار P مشهور بنیان دانش بازاریابی را تشکیل می دهند. محصول (Product)، مکان (Place)، قیمت (Price) و ترویج (Promotion) عناصر اصلی آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) هستند که اولین بار توسط نیل بوردن در سال ۱۹۵۳ به دنیای کسب و کار معرفی شد و خیلی سریع جای خود را در همه مکتوبات و مسموعات و مصنوعات بازاریابی باز کرد.

 

آمیخته بازاریابی به سادگی بیان می کند برای آن که کسب و کار موفقی بسازید باید محصولی توسعه دهید که به درد مشتریانتان بخورد، ترغیبشان کنید که از محصول شما استفاده کنند، آن را به قیمتی بدهید که بخرند و با کانال های توزیع در دسترسشان بگذارید.

 

البته در دل هر کدام از این چهار عامل حرف های بسیاری نهفته است. پیچیدگی های تحلیل کردن و تعیین استراتژی این Pهای ساده به قدری است که می توانید تا مقطع دکترا رشته بازاریابی را تحصیل کنید و هنوز حرف های تازه تری بشنوید و درهای ناشناخته ای را گشوده ببینید.

 

اما در این جا می خواهیم چهار E را معرفی کنیم که برای بازاریابی در فضای کنونی کسب و کار می بایست در کنار چهار P مرسوم قرار بگیرند تا فرآیند بازاریابی را موثرتر کنند.

 

 

این چهار E را نشانه بگیرید

 

Educate (آموزش دهید) – امروز مشتریان دوست دارند قبل از آن که از شما خرید کنند درباره تان بدانند، روش هایتان را بشناسند، ویژگی و مزیت های محصولتان را بفهمند. پس دست به کار شوید. آن ها را درباره موضوعات مرتبط با محصولتان آموزش دهید.

 

Entertain (سرگرم کنید) – شاید در هیچ دوران دیگری بشر این قدر مشتاقانه به دنبال سرگرمی و تفریح نبوده است. زندگی امروز آن قدر جنبه های جدی و مکانیکی پیدا کرده که نیاز انسان ها به سرگرم شدن هر روز بیشتر و عمیق تر می شود. مشتریانتان را سرگرم کنید. آن ها از شما قدردانی خواهند کرد.

 

Empathy (همدلی کنید) – مشتریان امروز بیشتر از گذشته ارزش های انسانی را جدی میگیرند و به آنها حساس هستند. قلب و روح مخاطبانتان را هم وارد میدان دید خود کنید. به آنها نشان دهید که حتی هدفتان از فروش محصول هم ایجاد یک ارتباط انسانی است.

 

Engage (درگیر کنید) – شاید بتوان گفت درگیر کردن نتیجه ناگزیر سه عامل بالاست. نگذارید ارتباط شما با مشتریانتان از هم بگسلد. با حرف های نو آنها را متوجه خود نگه دارید و برای تداوم ارتباطتان با آنها برنامه ریزی کنید.

 

اگرچه می توان با نواختن تک مضراب های خلاقانه از طریق بازاریابی مرسوم به این چهار هدف رسید. اما بازاریابی به روش محتوایی با بازتعریف امکانات و شیوه های موجود، آرایشی از سازها را برایتان طراحی می کند که نتیجه اش یک موسیقی گوشنواز و دلچسب برای مخاطب امروز خواهد بود.

 

بدون نظر

20

نظر شما چیست

4 × یک =